POLYFÚZNA ZVÁRAČKA

Blog Zváračky na plasty

Polyfúzna zváračka je určená na drobné inštalarárske práce vykonávané svojpomocne pri údržbárskych činnostiach. Používa sa na zváranie plastov , pre racionálne zváranie plastových tvaroviek a trubiek napr. PP , PP-R, PB , PE, PE-X , PVDF … Funguje na princípe polyfúzného zvárania, teda na zváranie pomocou horúceho telesa, vzájomné spájanie rúrok z termoplastov pomocou nástavcov a tvaroviek. Polyfúzna zváračka je určená na spájanie rúr s priemerom od 16 – až 63 mm.

Polyfúzna invertorová zváračka na plasty nájde najčastejšie miesto pri inštalatérov, ktorí s ňou zvárajú plastové rúrky všetkých bežných materiálov. Jedná sa o relatívne jednoduché zariadenie, ktoré zvládne ovládať aj úplný laik.

 

Príkon a Teplota

 

Príkon sa pohybuje od 750 W do 1500 W , prípadne  aj viac .Ďalej sa modely líšia príkonom a maximálnou teplotou, ktoré môžu dosiahnuť. Výkonné modely dokážu pracovať v polovičnom režime, respektíve na prvý stupeň výkonu z dvoch.

Teplota je väčšinou plynule nastaviteľná a to pre to, že rôzne druhy plastov reagujú pri inej teplote. Súčasné kvalitné modely majú teflónovú antiadhézny úpravu, ktorá zabraňuje prilepeniu, a teda prispieva k čistejšej, rýchlejšiu a presnejšiu prácu. Má regulátor teploty 50-380°C.

 

Príslušenstvo

 

Polyfúzna zváračka je vačšinou vždy uložená do kvalitného kufra a obsahuje okrem samotného prístroja teda zváračky termoplastov aj príslušenstvo podľa jednotlivých typov súprav napr. nádstavce a pod.

Pokiaľ si nekúpite zváračku v sade spolu s ďalšími nadstavcami, môžete si jednotlivé príslušentsva dokúpiť samostatne. V ponukách predajcov sú rôzne veľkosti nástavcov a šablón, alebo štiepacie kliešte propohodlné skracovanie plastových rúrok.

Polyfúzna zváračka
Polyfúzna zváračka

 

Zopar rád

 

Ako vybrať polyfúznu zváračku

 

Ći už ste len domáci majster alebo profík chceli by sme vám dať zopár rád.

 

Počet nadstavcov

 

Pri výbere je potrebné venovať pozornosť dodávaným nástavcom, aby sada obsahovala všetky priemery, ktoré budete potrebovať.

 

Nekvalitné nádstavce

 

Asi najväčšou bolesťou lacných zváračiek sú nadstavce s nekvalitným povrchom (teflónovou vrstvou), ktorá moc nevydrží a lúpe sa.

 

Výkon

 

Pre domáci majstrov postačuje výkon 650 W do 800 W. Výkony nad 2000 W využijú len profíci. Naopak nekupujte zváračky s malým výkonom pod 150W.

Zváranie plastových trubiek pomocou polyfúznych zváračiek na plast v rámci drobných údržbárskych alebo inštaláterských činností v domácnosti zvládnete jednoducho aj sami, keďže princíp zvárania polyfúziou nie je vôbec náročným procesom.

Polyfúzny nástavec sa musí nahriať na potrebnú teplotu. Do jednej strany nástavca sa vsunie trubka a na druhú stranu nástavca sa nasunie hrdlo tvarovky. Teda plochy, ktoré sa majú spojiť. Takto natavené plochy sa zasunú do seba. A spoj je hotový.

 

Kapacita

 

Vždy pri výbere zváračky na plast je nutné vedieť aký maximálny priemer lisovacej tvarovky či trubky máte v pláne spájať. Pri každej polyfúznej zváračke je táto kapacita uvedená. Náradie musí mať dostatočný výkon, aby požadovanú úlohu zvládlo.

 

Regulácia teploty

 

Polyfúzne zváračky na termoplasty a plastové trubky si je možné vybrať aj podľa toho, či si teplotu zvárania chcete manuálne nastavovať sami alebo sa spoľahnete na systém regulácie teploty priamo v zváračke.

Elektronická regulácia teploty – polyfúzne zváračky s takouto reguláciou si regulujú nastavenú teplotu s určitou toleranciou. Teplotu je možné nastaviť podľa dimenzie a materiálu trubky.

Termostatická regulácia teploty – zváračky na plast s termostatickou reguláciou dovoľujú nastaviť teplotu manuálne, čo zabezpečí stabilnú teplotu v priebehu celej činnosti.

Pri nastavovaní a regulovaní teploty pri zváraní dbajte na príslušné materiály (PVC, PPR) a prislúchajúce normy, aby ste predišli neželanej chybe či akémukoľvek nebezpečenstvu.

Niekedy može byť problém s reguláciou teploty (ale skôr typu nezodpovedajúce stupnice nastavenia , než že by sa so zváračkou nedalo zvárať alebo teplotu nedržala).

 

Vyhrievacie teleso

 

Dôležitým aspektom pri výbere vhodnej polyfúznej zváračky je aj tvar vyhrievacieho telesa.

 

Podľa tvaru delíme vyhrievacie telesá na:

 

Doskové vyhrievacie teleso
Nožové vyhrievacie teleso
Tŕňové vyhrievacie teleso

 

Na rôzne tvary vyhrievacieho telesa sa používajú iné natavovacie nástavce:

 

Doskové vyhrievacie teleso – požíva sa párový natavovací nástavec
Nožové vyhrievacie teleso – požíva sa párový natavovací nástavec
Tŕňové vyhrievacie teleso – požíva sa čeľusťový natavovací nástavec

 

Príslušenstvo

 

Natavovacie nadstavce
Nožnice na plastové rúry
Kontaktné teplomery
Montážne prípravky pre fixáciu
Imbusové kľúče
Stabilizačné doplnky

 

TOP 3 podľa Eguidlo.sk

 

S polyfúznym zváračkami pracujú najmä inštalatéri, ale oceniť ich môžu aj šikovní kutilovia, ktorí najradšej všetko rieši vlastnoručne. Preto v našom TOP rebríčku nájdete aj cenovo dostupné polyfúznou zváračky, ktoré úplne postačujú pre hobby použitie a pri drobnejších inštalatérskych prácach. Samozrejme mysleli sme aj na profíkov , ale tie nájdete až na konci rebríčka.

 

Extol Premium 8897210

 

Polyfúzna zváračka na plasty Extol Premium 8897210 patrí medzi najobľúbenejšie zváračky plastov na našom trhu a je už overená desiatkami spokojných recenzií. Zváračka plastových rúr Extol má príkon 800 W a nastaviteľnú teplotu od 0 do 300 stupňov celzia. U zváračiek plastov je nastavenie teploty nesmierne dôležitá vec, pretože každý plast reaguje pri iných teplotách.

Zvárať možno potrubie z plastov napríklad PP-R, PE, PP, alebo PVDF. Možno zvárať aj iné druhy plastových rúr, len si vždy dopredu dôkladne naštudujte, pri akých teplotách sa daný plast varí. Celková hmotnosť zváračky je iba jeden kilogram a spolu s kvalitnými nástavcami je umiestnená v kovovom prenosnom kufríku.

Na tŕň, ktorý sa nahrieva, sa umiestňujú zmienené dodané párové nástavce pre plastové potrubia. Výrobca dodáva celkom štyri a to o priemere 16, 20, 25 a 32 milimetrov. S touto sadou tak zvládnete zvariť úplnú väčšinu plastového potrubia, ktoré doma, alebo na záhrade môžete mať. Nástavce sú potiahnuté antiadhéznym materiálom – teflónom a to preto, aby sa na nadstavec plastová rúrka neprilepila. Nepriľnavá úprava však podľa recenzií nie je úplne silná a môže sa po čase poškodzovať.

Výhody. Regulácia teploty 0 – 300° C, párové nástavce v štyroch veľkostiach
Nevýhody Príkon 800 W, slabšie vrstva teflónu na nástavcoch

 

 

Asist AE6V150DN

 

Za túto cenu bezkonkurenčné výkonná zváračka plastových rúrok s veľmi bohatým príslušenstvom, zoznámte sa s Polyfúzna zváračka Asist AE6V150DN. Táto zváračka na plastové rúrky má výkon až 1500 W, nechá sa však používať aj pri polovičnom výkone, teda pri 750 W. Jej maximálna možná teplota je 300 stupňov celzia, čo bohato stačí pre zváranie naprostej väčšiny plastových rúr.

Zváračka na plasty má veľmi praktický otočný termostat, ktorým sa nechá presne regulovať teplota, na ktorú sú nástavce nahrievania. Nástavce majú špeciálnu antiadhézny úpravu, ktorá prispieva k lepšej práci so zváračkou. Na tele je tiež zabudovaná kontrolka, ktorá signalizuje pripravenosť zváračky na prednastavenú teplotu. Termoplasty, ktoré sa môžu zvárať, sú napríklad PP-R, PE, PP, alebo PVFD.

Zváračka plastových rúr Asist je určená predovšetkým do domácej a hobby použitie. Ponúka šesticu nástavcov s priemermi 20, 25, 32, 40, 50 a 63 milimetrov. Ďalej je v praktickom kufríku imbusový kľúč, vodováha, zvinovací meter, skrutkovač a nožnice na plastové rúrky do priemeru 25 milimetrov. Praktický je aj stojan, ktorý vám tiež spríjemní samotnú prácu.

Výhody. Bohaté príslušenstvo vrátane nožníc na plastové rúrky, výkon až 1500 W
Nevýhody .V niektorých miestach horšie výrobné spracovanie

 

Extol Craft 419312

 

Zváračka plastových rúr Extol Craft 419312 patrí k najobľúbenejším produktom vo svojej kategórii. Vyniká výborným spracovaním, malými rozmermi a nízkou hmotnosťou necelý jeden kilogram. Na tele zariadenia sú dve kontrolné diódy, jedna signalizuje nahrievanie a druhá signalizuje pripravenosť na nastavenú pracovnú teplotu. Teplota nie nastaviteľná v rozsahu od 0 do 300 stupňov celzia, teda úplne dostatočný rozsah pre väčšinu plastových rúrok.

V balení sú iba tri párové nástavce, ktoré majú antiadhézny teflónovú úpravu a možno s nimi zvárať rúrky s priemerom 20, 25 a 32 milimetrov. Zamrzí absencia kufríka a tiež väčšieho množstva nástavcov – v prípade potreby sa však nechajú dodatočne dokúpiť, rovnako tak ako nožnice na plastové rúrky, ktoré v balení tiež nie sú.

Zariadenie má príkon 800 W a je napájané zo štandardnej zásuvky na 230 V. Termoplastické materiály, ktoré môžu byť touto zváračkou na plasty zvárané, môžu byť napríklad PP-H, PP-B, PP-R, alebo PP. Zváračka sa vďaka naozaj malým rozmerom vojde do každej dielne, alebo skrine a môžete ju tam mať stále po ruke, pri akejkoľvek činnosti, kde budete potrebovať zvárať plastové rúrky.

Výhody. Kvalitné spracovanie, termostat do 300° C
Nevýhody .V balení iba tri nadstavce, bez kufríka a nožníc

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: