SAMOSTMIEVACIA KUKLA

Blog Samostmievacie kukly

Samostmievacia kukla je veľmi užitočný nástroj pre zvárača. Ak uvažujete o jej kúpe alebo ešte presne neviete podľa akých parametrov ju vybrať , tak vám doporučujeme si prečítať tento článok , v ktorom sa dozviete všetko potrebné.

Ak už máte predstavu , akú asi kúpiť kliknite na odkazy , ktoré sme pre vás pripravili. 

Pod týmto odkazmi nájdete ešte naše rady , ako vybrať samostmievaciu zváraciu kuklu.

Heuréka.sk - 187 produktov ! ! !

Ako vybrať samostmievaciu kuklu

Každý zvárač potrebuje pri svojej práci zváračskú kuklu , aby si chránil svoj zrak , ktorý je nielen pri jeho práci doležitý.

Samostmievacia kukla je veľmi praktická , pretože nemusíte si ju po každom zvare dávať dole , aby ste si skontrolovali zvar. Takže nielen , že uvoľnuje zváračom ruky, zabezpećuje lepší výhľad pri zváraní , ale chráni oči a tvár.

 

samostmievacia kukla
Samostmievacia kukla

 

Čo je to samostmievacia zváracia kukla ?

 

Jedná sa o kuklu, ktorá má miesto tmavého skla elektronickú kazetu s LCD displejom. Ten je normálne priehľadný, asi ako slnečné okuliare. Pri zapálení elektrického oblúka čidlá dajú povel elektronike a displej stmavne ako zváračské sklo.

Po ukončení zvárania sa opäť vráti do priehľadného stavu. Zvárači teda nemusí kuklu dvíhať a znovu sklápať, počas práce stále vidí.

 

Kúpiť alebo nekúpiť ?

 

Pre skoré zváranie je samostmievacie kukla najlepším variantom. Ak však budete zvárať sporadicky a nechcete do ochrany príliš investovať , radšej než lacnému výrobku z Číny pochybnej kvality dajte prednosť kvalitnému štítu alebo prilbe s tmavým sklom.

 

Výhody

 

Tento typ kukly má určite svoje výhody. Nielen to , že máte voľné ruky pri zváraní a že nemusíte si ju dávať po každom zvare dole , ale aj to , že má opakovateľnú presnosť zvárania hlavne pri stehovaní a bodovaní, čo zvyšuje kvalitu výrobku.

Ďalej je tu možnosť zmeny zatemnenia v závislosti od použitého zváracieho prúdu – jemnejšie nastavenie a tým lepšia ochrana očí. Netreba meniť sklíčka.

 

Rozdiel medzi samostmievacou a bežnou kuklou
Rozdiel medzi samostmievacou a bežnou kuklou

 

Najdôležitejšie parametre

 

Dnes už nerozhoduje len rýchlosť zatemnenia. Tá aj u lacných kuklách dosahuje vyhovujúcich hodnôt. Najdôležitejším kritériom pre užívateľov je optická kvalita displeja.

To znamená, že displej v tmavom stave musí mať v celej ploche rovnakú tmavosť, nesmú byť na ňom svetlejšie škvrny alebo pruhy. To pri zváraní, zvlášť dlhodobom, veľmi vadí a ničí aj zrak.

 

Princíp a rýchlosť stmievania

 

Samostmievacie zváračské kukli fungujú na princípe automatickej reakcie elektronickej kazety LCD displeja , ktorá reaguje na zapálenie elektrického oblúka , práve stmavením skla.

To sa deje veľmi rýchlo a to v tisicinách sekundy. A vďaka tejto rýchle reakcii , nie je možné ani poškodenie zraku. Môžeme za to poďakovať kryštálikom z ktorého je samotný displej vyrobený.

Ak zvárač prestane zvárať displej opäť sám zbledne. To je tiež veľmi praktické , pretože zvárač opäť uvidí zvar , ktorý zváral. Samozrejme nemusí ani zváračskú kuklu dávať dole. Pri samostmievacích kuklách si preto určite všimnite rýchlosť pri akej teplote sa stmavenie zmení.

Všímajte si teda rýchlosť stmavnutia. U kvalitných kukiel sa pohybuje na úrovni 0,05ms a nižšie.

 

Aký rozsah zatemnenia

 

Platí pravidlo , že čím vyšší stupeň zatemnenia a ochrany displej má , tým je sklo tmavšie a naopak. Výrábajú sa kukly , ktoré majú len jeden stupeň ako napr. DIN 10 , pripadne sa dokážu prispôsobovať miere svetla a jej schopnosť zatemnenie je vyjadrená rozsahom (napr. DIN 9-13).

Ak plánujete zvárať v temnejších priestoroch, nepodceňujte najnižší stupeň , aby ste dobre videli aj medzi zváraním. Vhodný stupeň tmavosti sklá zvažujte i podľa metódy zvárania.

Nasledujúce tabuľky vám so správnym výberom skla pomôžu:

 

Tabuľky s presnými hodnotami 

 

Samostmievacia kukla - výber skla
Samostmievacia kukla – výber skla

 

Každá z metód zvárania a použitý zvárací prúd vyžadujú iný stupeň ochrany. Ďalej schopnosť zatemňovania pri nízkych prúdoch – pri zváraní TIG-om.

 

Spôsob ovládania stmavnutia

 

Samostmievacia maska môže mať ovládanie externé – na boku samozatemňovacej kukly, alebo interná – v nútri kukly.

 

Veľkosť a upevnenie priezoru

 

Vďaka väčšej veľkosti priezoru síce uvidíte lepšie, ale zároveň za kuklu viac zaplatíte. Tiež je tu väčšie riziko, že bude mať displej horšiu optickú kvalitu (nerovnaké zafarbenie či svetlé pruhy).

Bežná samostmievacie helma má zorník uchytený napevno . Vyrábajú sa aj kukly s vyklápacím zorníkom, ale priplatíte si za ne. Niektoré zorníky možno prepínať medzi 2 režimy – na zváranie a na brúsenie.

Čím väčší priezor, tým pohodlnejšie zváranie, ale aj vyššie obstarávacie náklady.

Čím väčšiu plochu priezoru, tým lepší výhľad na miesto zvaru. To je dôležité hlavne pre profesionálne zváranie.

 

Počet senzorov

 

Počet senzorov (čidiel) je ďalší zaujímavý parameter. Väčšina zváracích prilieb má dva – tie dávajú signál ku stmavenie priezoru. To stačí pre väčšinu spôsobov zváranie ako napríklad el. oblúkom, ale ak má panel tri a viac snímačov, tak je to vhodnejšie pri zváraní TIG metódou s nastaveným nižším prúdom.

 

Kontrola LCD displeja

 

Ak už budete mať kuklu v ruku , tak všímajte si aj samotný vzhľad kukly a hlavne samotný displej , či na ňom nie sú nejaké škvrny alebo pruhy , prípadne či na nej nie sú svetlejšie alebo tmajšie miesta viditeľne odlišné.

Aj takéto rozdiely možu vpývať na kvalitu samotného LCD disleja a samozrejme aj na ochranu vášho zraku. Tienenie by malo byť rovnomerné po celej ploche displeja.

Optická kvalita displeja –podľa EN 379 spočíva v rovnomernom zatemnení displeja po celej jeho ploche bez svetlejších škvŕn, pretože tie spôsobujú poškodenie zraku pri dlhodobom zváraní. Optimum je 1/1/1/2.

 

Čo znamenajú čísla podľa normy EN 379

 

1. číslo – Optická trieda

2. číslo – Rozptyl svetla samostmievacím filtrom

3. číslo – Rovnomernosť zatemnenia

4. číslo – dplnkové – pohľad pod uhlom.

 

Najlepšie hodnoty filtra sú ak je 1.

 

Vysvetlivky čísel na kazete
Vysvetlivky čísel na kazete

 

Napájanie

 

Pri kúpe si určite všímajte aj to , akým spôsobom sú kukly napájané napr. či iba vymeniteľnými batériami alebo solárnym panelom s nevymeniteľnými alebo vymeniteľnými batériami

Spôsob napájania – kazeta potrebuje pre svoju prácu batérie.

Solárny článok je vždy iba na dobíjanie batérií. U lacných kukiel sú batérie zatavené a nie je ich možné vymeniť. Životnosť kukly je tak daná životnosťou batérií (2-3 roky). Tiež u lacných kukiel sa používajú tužkové batérie – tie sú ťažké a nemajú dostatočnú životnosť oproti lítiovým batériám, ktoré sú malé a ľahké.

Každá samostmievacia maska obsahuje batériu, ak je navyše opatrená solárnym článkom, tak je jeho funkcia len podporná, iba na neho by totiž fungovať nemohla. Možno teda vymeniť len celú kazetu. -Ak sa batéria vybije alebo zlyhá dá sa vybrať a vymeniť? (Avšak nebojte sa, životnosť batérií je veľmi dlhá, väčšinou je to cez 10 rokov).

Doporučujeme kupovať kuklu s vymeniteľným líthiovými bateríami.

 

Indikátor vybitia batérií

 

U lacných kukiel chýba indikácia stavu batérie, čím pri postupnom vybití batérie môže dôjsť k spomaleniu činnosti kazety a tým k únave a poškodeniu zraku.

 

So solárnym panelom

 

Kukly so solárnym panelom bývajú niekedy mylne označované ako čisto solárne, v skutočnosti v nich batérie byť musí. Zaisťuje totiž prechod do stmavenie po zapálení el. oblúka , keď ešte na solárny panel nedopadá toľko svetla, aby mohol napájať kazetu s displejom.

 

Batéria a životnosť

 

Aby nedošlo k predĺženiu rýchlosti stmavenia a tým k poškodeniu zraku, je nutné mať vnútri batériu, ktorá po túto krátku dobu displej napája a po spustení solárnych panelov sa zase vypne . Keďže túto batériu nedá vybrať, je životnosť helmy závislá na životnosti tejto batérie. Tá sa bežne pohybuje v tisícoch hodín.

Aj helmy s jednoduchou obsluhou a s nevymeniteľnou batériou však majú slušnú životnosť a hobby zvárač tak môže za dobrý peniaz získať dosť muziky.

 

Skladovanie

 

Že sa bude batéria vybíjať čo najpomalšie, môžete ovplyvniť aj správnym skladovaním kukly . Na solárny senzor by nemalo svetlo svietiť tak, aby dochádzalo k zatmívání displeja. Ideálne je preto skladovať kuklu v skrini či krabici, kde na ňu nedopadá ani slnečné svetlo, ani svetlo zo žiariviek. Po dlhšom nepoužívaní však helmu nechajte chvíľu „aklimatizovať“ na dennom svetle, aby pracovala, ako má.

 

Kvalita a cena

 

Pri výbere samotmievacej kukly ide v prvom rade o zdravie , preto sa neoplatí za každú cenu šetriť. Vyššia kvalita sa pozná tak na dlhšej životnosti, doplnkových funkciách či dostupnom a rýchlom servisu, tak aj na cene.

Pokiaľ však hodláte zvárať málo a nechcete do ochrany príliš investovať, radšej než nekvalitný čínsky výrobok si vyberte obyčajný štít alebo kuklu , ktorá sa musí pri kontrole sváru dávať dole.

Do uváhy treba brať aj cenu spotrebných častí a originálnych fólií. Tie majú zvyčajne mnohonásobnú životnosť v porovnaní s neoriginálnymi dielmi.

 

Overte si normu

 

Nezabudnite si aj skontrolovať na vnútornej strane disleja či táto samostmievacia kukla , bola vyrobená podľa normy EN 379 + A1. Tento údaj platí pre filtre stmavenia. Označenie európskej značky CE by malo byť samozrejmosťou.

 

Servis

 

– V konečnej fáze tiež zvážte, ak sa chystáte investovať nemalé peniaze do kvalitnej profesionálnej kukly , či je vo vašom okolí dostupný servis s náhradnými dielmi. Skúsenosť z praxe, pre takéto prístroje s dlhou životnosťou a vysokou pridanou hodnotou (napr. Možnosti zapojenia prívodu čerstvého vzduchu pre zváračov ) je to významný faktor.

 

Dalšie faktory

 

Pri výbere kukly sa zamyslite nad tým, akou metódou, akým prúdom a ako často budete zvárať a či budete pri zváraní i brúsiť. Dôležité sú i ďalšie kritériá, ktoré si teraz bližšie popíšeme.

 

Zorník

 

Zorník možno buď odklápať alebo prepínať medzi režimami zváranie / brúsenie (z vonka helmy), alebo oboje-najlepšia možnosť.

 

Tvar kukly

 

Aby bola celá tvár a krk dostatočne chránené a aby bolo obtekanie dymu okolo hlavy čo najrýchlejšie bez možnosti vniknutia dymu do oblasti tváre.

 

Hmotnosť

 

Hmotnosť kukly a jej vyváženie. Čím ľahšia kukla, tým sú menej namáhané krčné svaly.

 

Príslušenstvo

 

Pre niekoho može byť dalším rozhodujícim faktorom aj to , či je možné nosiť pod kuklu dioptrické okuliare alebo či je možné vložiť dioptrické sklo do kukly – či je k dispozícii od výrobcu

 

Naša rada

 

Ak chcete používať zváračskú kuklu aj na brúsenie, vždy si vyberte kuklu s odklopným priezorom. Máte čistý výhľad a neničíte kazetu odletujúcimi iskrami od brúsenia. Kukly, ktoré majú mód brúsenia, zvyčajne majú najnižší stupeň DIN 3 – čo nie je číry a jasný výhľad na brúsenú plochu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Anti-Spam Quiz: