TRUBIČKOVÝ ZVÁRACÍ DRÔT

Blog Zváracie drôty

Trubičkový zvárací drôt má svoje výhody , ale aj nevýhody . Prednosťou zváračiek s trubičkovým drôtom (s vlastnou ochranou) je možnosť zvárania aj bez použitia ochranného plynu. Nevýhodou može byť aj vyššia cena trubičkového drôtu. TTrubičkové  zváracie drôty sa predávajú najčastejšie  v hrúbkach 0,8 mm , 0,9 mm ,  1,0mm , 1,2mm

Príbuzný odkaz  – Zváračka na trubičkový drôt

 

Potrebujete trubičkový zvárací drôt ?

Kliknite na textový odkaz a zrolujte trochu dolu pod zváračky. ( cc 73 trubičkových  zváracích drôtov  )

Trubičkový zvárací drôt
Trubičkový zvárací drôt

 

Trubičkové drôty možno rozdeliť do dvoch skupín:


Trubičkové drôty s vlastnou ochranou
Trubičkové drôty ostatné

 

Trubičkové zváracie drôty s vlastnou ochranou

 

Podmienkou pre použitie drôtu s vlastnou ochranou je, aby mal zvárací zdroj možnosť zmeny polarity – tzv. prepólovaniu. Drôty s vlastnou ochranou je možné použiť len pre zváranie bežných uhlíkových ocelí. Pre iné materiály (nerez, hliník a pod.) Drôty s vlastnou ochranou neexistujú.


Charakteristickou vlastnosťou rúrkových drôtov s vlastnou ochranou je tvorba ľahko odstrániteľnej trosky, podobne ako pri použití obalených elektród (metóda MMA). Zváranie MIG/MAG – v ochrannej atmosfére (CO-čky) – zváranie plnou odtavujúcou elektródou – zváracím drôtom alebo trubičkovým drôtom v ochrannej atmosfére

 

Trubičkové zváracie drôty ostatné

 

U druhej skupiny rúrkových drôtov má náplň vnútri drôtu za úlohu zlepšenie zváracích vlastností, zvýšenie odtavovacího výkonu pod. Nejde však o drôty s vlastnou ochranou a teda je vždy potrebné použiť predpísaný ochranný plyn.

 

O trubičkovom drôte

 

Trubičkový zvárací drôt je teraz veľkým hitom . Trubička je v móde. Hlavne, že nepotrebujete plyn. O čo vlastne ide? Trubičkový drôt (správne odborne sa mu hovorí plnená drôtová elektróda) je vlastne bežná obalená elektróda, lenže naruby. To čo má elektróda ako obal, je tu ako náplň v akejsi miniatúrnej trubičke. Pri tavení trubičkového sa taví jednak vlastná kovová trubička (tá vytvára zvarový kov) a jednak náplň (z tej sa uvoľňujú ochranné plyny).

Náplň chráni zvarový kúpeľ pred prístupom vzduchu. Princíp rovnaký ako u elektród. Taký rúrkový drôt potom má ešte prívlastok “ s vlastnou ochranou „. Sú aj trubičky bez vlastnej ochrany, ale to je iná kategória.

 

Výhody

 

Výhody trubičkového zváracieho drôtu s vlastnou ochranou sú zrejmé: nepotrebujete plyn, nemusíte nikam vláčiť fľašku s céóčkem, lepšie sa s tým varí v prievane, pretože vietor toľko nestrháva ochrannú atmosféru. A ďalej? Nič, to je všetko.

 

Nevýhody

 

Teraz nevýhody: robí to trosku, ktorú musíte oklepávať (nehľadiac na to, že si ju môžete zavariť do zvaru). Smrdí to a dymí to . Má to neštandardné priemery – u lacných zváračiek je to najčastejšie priemer 0,9 mm – kde na to budete zháňať prievlaky, keď bežné drôty sú 0,6 a 0,8 mm? Horšie sa to podáva (je mäkšia). Zvar má zvyčajne nižšiu pevnosť. Potrebuje to prepólovaný zdroj (na horáku je – pól).


A teraz to najdôležitejšie: blbo sa to zháňa a je to hrozne drahé! Čo myslíme tým drahé? Pokojne aj desaťnásobok ceny plného drôtu 0,8 mm (v prepočte na 1 kg). Až dovaríte tú priloženú skúšobnú cíevku (0,2kg) a pôjdete kupovať inú, zistíte, že mať k dispozícii malú (6kg) fľašu s CO2 vôbec nie je zlý nápad. Lenže! Čo keď tá vaša zváračka vôbec nie je pripravená na pripojenie plynu?

Vari prepólovaniu na plné drôty (+ pól na horáku) sa urobiť dať vždy, ale čo horák, ktorý nemá vedenie plynu? A ako ten plyn budete púšťať bez ventilu? Pokojne si skúste variť trubičkou, ale uistite sa radšej, že k vyhliadnutému stroju môžete pripojiť ochranný plyn. Ak to nejde, urobte čelom vzad.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz: